BEKLENEN SINAV AÇILDI…

NASA Masa Başı İş Uzmanlıgı

NASA Masa Başı İş Uzmanlıgı

NASA da Masa Başı İş Uzman Yrd.

Kitleleri peşinden sürükleyen, milyarlarca insanın rüyalarını süsleyen,marsta tarla acıp şeker pancarı yetiştiren,gezegen gezegen gezip su arıyan ,galaksideki en küçük kıpraşımı bile Tespit eden, aya çıkartıp Ezan dinlettiren,marsta uzaylılarla konuşturan,gece gündüz demeden uzayda yaşam arayan.

Başında 2 Türkün olduğu ve onlarcasının da çalıştığı o güzide kurum ” NASA ” da Masa Başı İş isteyenlerin günlerdir sabirsızlıkla beklediği o sınav açıldı.İşte merakla beklenen sınav ilanı.. ( editör notu: Kariyer yolu çok açık olan NASA da Masa Başı İş Uzmanları yeterlik sonrası yapılan mülakatlara göre özel yetenekleri değerlendirilek uzaya kadar cıkabiliyorlar  )

 

U.S.A.

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi  (NASA)

MASA BAŞI  İŞ UZMAN YARDIMCISI ADAYI ALINACAKTIR

 

1- NASA Başkanlığınca aşağıdaki nitelikleri taşıyanlar arasından atama yapılması planlanan  60 adet kadro için Masa Başı İş Uzman Yardımcısı adayı alınacaktır. Aday adayları, eleme, yazılı ve sözlü ve Astronomekik Bilgisi yetenek sınavlarına tabi tutulacaktır.

Sınava katılacakların:

a)  U.S.A Devlet Memurları Kanunun değişik 48. maddesinde gösterilen genel nitelikleri taşımaları,

b) Açık Öğretim  ,Siyasal Bilgiler, Hukuk, İktisat, İktisadi ve İdari Bilimler,Fen Bilimleri, Astroloji, Hemşirelik, Su Ürünleri,Ziraat, Eğitim, BESYÖ Fakülteleri veya öğretim itibariyle bunlara denkliği USA Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca onanmış U.S.A içi ve U.S.A dışındaki fakülte ve yüksek okullardan  birini  bitirmiş olmaları,

c) Giriş sınavının başlayacağı 19 Ekim 2008 tarihinde 31 yaşından gün almamış olmaları, ( 19 Ekim 1978 ve daha sonraki doğumlular)

d) ÖSYM-USA  tarafından 30 Haziran – 1 Temmuz 2007, 1-2 Temmuz 2006 ve 10-11 Temmuz 2004 tarihlerinde yapılan “Kamu Personel Seçme Sınavı KPSS P121” bölümünden 95 ve daha üzeri puan almak kaydıyla, başvuruda bulunanlardan en yüksek puan sıralamasına göre ilk 400.000 kişi içerisinde bulunmak,

Şarttır.

2- Yukarıdaki şartları haiz isteklilerin:

a) Eleme sınavına girecek olan adaylar başvuru ücretini; Americanbank Bankası, U.S.A.Vakıflar Bankası, U.S.A Ziraat Bankasının tüm şubeleri ve U.S.A Garanti Bankası, U.S.A.Halk Bankası, U.S.A.Ziraat Bankasının internet bankacılığı aracılığıyla ÖSYM-USA adına KDV dahil  150 YUSD (Yeni Amerikan Doları)  yatıracaklar ve bu ücreti yatırdıklarını gösteren banka dekontunu,  (Başvuru sırasında sınav ilanındaki başvuru koşullarını taşımadığı halde sınav ücretini yatıran adaylar, ücret gerektirmediği halde para yatıran adaylar ile başvurusu geçerli olup sınava girmeyen adayların sınav ücreti iade edilmeyecektir)

b) NASA’dan temin edecekleri Sınav Giriş kayıt kartını, (Posta ile müracaat edenlerin kayıt kartı sınav bürosunca doldurulacaktır.)

c) Nüfus Cüzdanının aslı veya onaylı örneğini,  

d) Diploma veya mezuniyet belgesinin aslı veya noterden onaylı örneğini veya

e) İkametgah bildirimini,muhtardan alımış onaylı uzaya cıkabilir belgesi (aslı gibidir olmayack)

f) Kendi el yazıları ile yazılmış öz geçmişleri ve neden uzay? konulu bir kompozisyon çalışmasını

g) 33 adet vesikalık fotoğraflarını, (son 6 ay içinde  çekilmiş, baş açık, kasklı, Özel Astronot kıyafetli,bir boy, bir Agzıya Kuş Yakalarken )

h) Savcılıktan alınacak iyi hal kağıdını, bir adet yeni ödenmiş elektirik faturasını, bakkaldan alınmış ‘tanırım bunu iyi çocuktur’ belgesini, bankalardan alınmış K.Kartı ve borcu yoktur kağıdını,

ı) Gezegenin  her tarafında ve Uzayda her mevsimde yerçekimisiz, internetsiz, popstar alturkasız, Çay+simit+sigara sız gezici olarak görev yapmalarına engel bir hastalık veya akıl sakatlıkgının olmadığına ilişkin bütün klinik  muayene sonuçlarını  ayrı ayrı gösterir şekilde tam teşekküllü resmi bir hastaneden alınacak sağlık kurulu raporunu,

j) Askerlik durumuna ilişkin belge ve en az binbaşı seviyesinden alınmış ‘tanırım … yı bizm cocuktur,uzaya da iş için gitmek istemiştir’ belgesini

NASA’dan veya http://www.nasa.gov.usa    web  – sitesinden  temin  edecekleri  iş  isteme  formu  ekinde  en  geç  22 Ağustos 2008 Cuma günü çalışma saati sonuna kadar NASA Başkanlığına vermeleri veya bu tarihte NASA’da bulunacak şekilde taahhütlü olarak

Public Communications Office

NASA Headquarters

Suite 5K39

Washington, DC 20546-0001 adresine göndermeleri gerekmektedir.

Postadaki gecikmeler dikkate alınmayacaktır!

Bu belgelerden sağlık kurulu raporu ile savcılıktan alınacak iyi hal kağıdı,muhtardan alınmış onaylı uzaya cıkabilir belgesi  sözlü sınavlar başlayıncaya kadar da ibraz edilebilir.

 

Sınav sonuçlarının ilanından itibaren adayların yetmişüç ay içinde talep etmeleri halinde belgeleri iade edilecektir.

3- Eleme sınavı Uzay’da  19 Ekim 2008 Pazar günü 9.30’da NASA tarafından test yöntemi ile yapılacaktır.

Sınava girecek her aday adayı için, hangi Uzay Aracı ile uzaya çıkacaklarını ve sınava hangi üs’te gireceklerini gösteren bir Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi hazırlanacak ve bu belgeler adayların adreslerine NASA tarafından postalanacaktır.

4- Eleme Sınavında aday adaylarına Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi, Alan Bilgisi Testi ve Yabancı Dil Testi ve Kozmik Uzay Yürüyüşü Testi uygulanacaktır.

Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi % 20, Alan Bilgisi Testi % 30 Yabancı Dil Bilgisi Testi % 20 Kozmik Uzay Yürüyüşü Testi % 30 oranında değerlendirilmeye dahil edilerek ağırlıklı puan hesaplanacaktır. Değerlendirme doğru cevap sayısı üzerinden yapılacak her 4 dogru cevabınıza 1 dogru cevap bonus verilecektir, yanlış cevaplar adayın cahilliğine verilecek dikkate alınmayacaktır.

             100 tam puan üzerinden 70 ve daha fazla puan alanlar  başarı sırasına konularak atama yapılması planlanan kadro sayısının (60) üç bin katı  (180.000) kadar aday adayı bu sınavda başarılı sayılacak ve yazılı sınava katılma hakkını kazanmış olacaktır.

5- Yazılı sınav klasik usule göre Galaktik  Hukuk, (Seçmeli) Gezegenler Tarihi veya Galaktik Ugarlıklar Tarihi, Uzay Maliyesi, İktisadi Uzay Yönetimi, Kompozisyon, Uygulamalı Galaksiler Arası Ticaret Hukuku Uzay Araştırmaları Muhasebesi, Uzay Bilimleri ve Uzay İşletmeleri Finansmanı alanlarında NASA tarafından yapılacaktır.

6- Yazılı sınav alanlarından , Uygulamalı Galaksiler Arası Ticaret Hukuku  ve Uzay Maliyesi seçmeli olup, aday adayları seçecekleri alan ile sınava girecekleri yabancı dili ( Almanca, Fransızca, İngilizce) iş isteme formunda belirteceklerdir.

7- Eleme ve yazılı sınav sonuçları aday adaylarının adresine NASA tarafından gönderilecektir.

Eleme sınavını kazananların Sınav Sonuç Belgelerinde  yazılı sınavların tarihleri, yerleri ve saatleri belirtilmiş olacaktır.

 8- Yazılı Sınavı kazananlar sözlü sınava katılma hakkını elde ederler. Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi  Başkanlığınca yapılacak sözlü sınavın yeri ve zamanı ayrıca bildirilecektir.

 9- Eleme ve yazılı sınav sonuçlarına itiraz, sonuçların adaylara postalandığı tarihten itibaren 10 gün içinde NASA’ya yazılı olarak yapılacaktır.

  10- Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi Başkanlığı Masa Başı İş Uzman Yrd.  giriş sınavının yazılı veya sözlüsüne bir kez girdiği halde kazanamayanlar bir daha sınava giremezler.

  11- Sınavlarla ilgili tereddüt edilen konular hakkında Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi    Başkanlığına  (http://www.nasa.gov.usa web-sitesinden) bilgi alınabilir.

 12- Aday adaylarının sınavın başlama saatinden 30 dakika önce Arizona Çölündeki Kalkış Rampasında hazır bulunmaları, sınava gelirken yanlarında fotoğraflı Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi,  nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, fotoğraflı ve onaylı özel bir kimlik  belgesi, yumuşak kurşunkalem, silgi, hava tüpü, Astronot kıyafeti, Uzay yiyeceklerinden oluşan kapsül kumanyası bulundurmaları ve yanlarında cep telefonu bulundurmamaları gerekmektedir ( Çep telefonu sinyallari Uzay Mekiğinin Fren ve diğer elektronik devrelerine zarar veriyor güvenliğiniz için lütfen yanınızda çep telefonu getirmeyin ). 

 

 

 

—-**** GERÇEGE KURULMUŞ KUMPAS ****—–

Reklamlar

BEKLENEN SINAV AÇILDI…” üzerine 22 yorum

 1. A.Ö.F'Lİ GENÇ

  Merhaba;
  Bu sınavda bir gariplik var.
  KPSSUSA sınavından 95 aldım fakat başvuru koşullarında bu sınavdan hiç bahsedilmiyor.Forumdaki arkadaşlarada sordum onlarda şaşırdı.
  buda demek oluyor ki NASA’da dayısı olan alınacak bizim gibi 95 puan alanlar yine gitcam abi bu memleketten diyecek.BEnce NASA da dayısı olmayan başvuru yapmasın dolarlarınıza yazık olur.

 2. Arkadaşlar ilan NASA nın sitesinde yok.ilanın aslını nerde bulabiliriz.

  NASA da maşabaşı çalışan bir arkdaşım var. işinden çok memnun kadro karşılık sözleşmeli çalıştırıyporlarmış.

  Ailenizle birlikte uzay tatiline çıkma imkanınız varmış.
  kesinlikle başvurun

 3. Arkadaşlar
  Geçen yıl açtıkları sınavın sorularını nerden bulabiliriz.

  Sınava girip girmeme de tereddüt yaşıyorum aynı gün Rusya Ulusal Havacılık ve Mars
  Dairesi de sınav açmış,üstelik ingilizce yeterlilik aramıyor.

  Sizce hangi sınava gireyim.
  iki kurumun istediği puan türünde de puanım 100 ,ama sıranın gelip gelmeyeceğinden de endişe ediyorum.

 4. odtülü cassano

  yıllardır bu sınavı bekliyorum. çok çalıştım. 121 puanım 96. inşallah sıra gelir. annem 4444 salat-ı tefriciye okumaya başladı bile. torpilim de sağlam. babamın asker arkadaşının norveçte bir kuzeni varmış. bu kuzen en akın arkadaşı nasa da daire başkanıymış. zaten nasa da türklerin çoğunlukta lduğu hepimizin malumu. öğrendiğime göre her gün yemekte döner, menemen, ayran, karnıyarık gibi geleneksel türk mutfağından öğeler bulunurmuş.. çok iyi iş çok.

 5. Ceteris Paribus

  Arkadaşlar
  NASA da çalışan arkadaşımın dediğine göre bu sın alım olabilirmiş,USA Personel Dairesi Başkanlığı Jüpitere ulaşılamadığı için nasanın personel alımına karşı çıkıyormuş. oyüzden sınav geç açıldı.

  bilginize

 6. NASA da MASA başı iş imkanı gerçekten hayal gibi gözüküyor bana açıkcası

 7. patrik kulivert

  diyorlar ki nasa kızları venüse, erkekleri marsa gönderiyormuş. işe başladığımızda eş durumundan hanımı marsa aldırabilir miyiz? muhakkak cevap bekliyorum…teşekkürler

 8. Arseng Verseng

  Arkadaşlar Kanmayın…
  Nasa’da masa başı iş uzman yardımcısının neler yaptığığını biliyormusunuz?.Bunlar masa başı iş deyip milleti kandırıyorlar,kanmayın.Uzaya götürüyorlar,
  Uzay yolunda(star trek)asfalt çalışmalarında çalışıyorsunuz.üstelik aldığınız paranın yarısı da uzay mekiğinde kaldığınız için kira olarak kesiliyor.kapsülüydü kaskıydı hava tüpüydü hepsi paralı sonuçta size bişey kalmıyor.

 9. gençler siz beni güldürdünüz Allah ta sizi güldürsün…yazıyı tamamen okumadınız heralde adamlar resmen dalga geçmiş sizde kanıp gerçekçi gerçekçi yazmışsınız..bırakın nasa yı bu gidişle ego ya bile giremeyis..

 10. en komik yorum en sondaki olmuş :)))

 11. BU NE BE!! ANLAMADIM NE ALAKA Bİ İŞ BU YA!!!

 12. hehe muthis kıvrak zekla yazılmıs yorumlarve hala olaya vakıfolamamıs olanlar:)) supersinis yaaa:)))

 13. saolun arkadaşlar:)))çok güldüm

 14. süper, tam bana göreymiş bu iş:))) acaba maaşları ne kadardır:))))

 15. abi herşey iyi de, bazı sorularımıza cevap versin yetkililer.mesela maaşlar ne durumda, emeklilik yaşı kaç, sendikal haklar var mı..öyle ya, elin nasasında masadan düşüp kırdık diyelim çömleği, sağlık sigortası var mu?bunların cevabını almadan baçvuru felan yapmam ben hacı..yolda bulmadık biz bu gövdeyi..

 16. hacim zaten başvurular bitti liste açıklandı.biraz geç kaldın şididen girenlere hayırlı olsun.
  ben 1. olanı tanıyorum başka listerde de adı var kesin bunada girmeyecek

 17. Nasanettin Masabaşı

  Torpil için NASA’da baş kaldırım mühendis yardımcısı aday adayı olan ve Bill Clinton’ın amcasının yiğeninin karısının arkadaşının oğlunun kuzeninin dayısı var. Yeterli olur mu yoksa bir milletvekili devreye sokmalı mıyız? Ayrıca Kurtlar Vadisinin her bölümünü izledim. Bir faydası olur mu? Teşekkürler.Herkese başarılar.

 18. sınava girmeyecek olanlar başvurmasın

  referans bölümüne ne yazdınız arkadaşlar ?
  ben yuri gagarin le neil armstrong düşünüyorum
  artık bu işe de giremezsem kendimi kara delikten aşağı atıcam 😦

 19. bu ne yaratıcılık kardeşim.bi zamanlar şok programı vardı bu onu da geçmiş,maşallah.millet işsizlik sıyırdı hoca..

  hee benim de bir sorum var.uzay kumanyası denmiş ilanda.bunun içine ne koyalım..

  sevgilerimle.

 20. bilgilendirme için teşekürler arkadaşlar:)

 21. yahu kimse dememiş 657 Devlet memurları Kanunu’na mo tabi olacağız yoksa sözleşmeli personel olarak istihdam edileceğiz diye.

  yani şimdi başka sınavlar da var.o yüzden kararsız kaldım.

  bir de sol bacağımda münüsküs var.kozmik uzay yürüyüşü testini nsl geçicem.tanıdığı olan varsa bana referans olsun.

 22. ben 13 yaşındayım ve uzaya gitmeyyi hebinizden çok istiyorum.ve bunun gerçekleşmiyeceğini bilsem bile bu konuda çok arştrma yapıyorum nasada çalışmayı çok isterdim İLK ÇOCUK ASTRONOT:)olsun ama hayali bile çok güzel nasada çalışan herkeze sevgilerimle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s