ATA SPORUMUZ GOLF !

ATA SPORUMUZ GOLF

Birlik ve beraberliğe ençok ihtiyaç duyuduğumuz şu günlerde unutulan bir ata sporumuzu, golfu tanıtmak ve yaşatmak için çeşitli medya kuruluşlarınca yapılan iyi niyetli olduğunu tahmin ettiğimiz  ancak eksik ve yanlış bilgilerle dolu yayınlardan sonra kuMPas ekibinden Elano Blumer ata sporumuz golfü dogru gerçek ve tarfsız olarak tekrar ulusal sporumuz yapabilmek ve necip Türk Milletinin körpe dimağlarını bu tarz yanlı ve yanıltıcı haberlerden kurtarmak için kolları sıvadı.  

Bakımlı çimleri olan göz alabildiğine

Soylu Atalarımız Önceleri Golfü At Üstünde Oynarlardı

Soylu Atalarımız Önceleri Golfü At Üstünde Oynarlardı

uzanan dev bir arazi… Sporcunun elinde özel bir sopa. Tüm dikkati, yerdeki beyaz minik topta. Konsantrasyon dorukta. Ardından sopanın havada geniş bir kavis çizip yerdeki topla buluşması. Ve şiddetli çarpma sonucu topun metrelerce uzaktaki çukurun içine yuvarlanması. İşte size golf…

Türk spor tarihinde engin, Türk spor geleneğinde zengin bir yere sahip olan golf sporu, insanlık tarihinden de eski bir geçmişe sahiptir. Bütün sporların prototiplerinde olduğu gibi, golf de  eski devirlerde savaşa hazırlık amacıyla yapılmaktaydı. Eski Türklerde de bu amaç  fazlasıyla var olmakla birlikte  Golf , özel ve genel toylarda (şenlikler/ merasimler), yuğ (yas) merasimlerinde, pazar ve panayır yerlerinde, yaylaya konup göçüşlerde, düğün derneklerde, dini ve  milli bayram tatillerinde ve her türlü buluşma ve kaynaşma yerlerinde  büyük düzlüklerde geniş cayırlarda  oaynamışlardır.

Golf Türkler’de siyasi ve askeri, dini, sosyal, ekomomik ve kültürel bir çok fonksiyonun yerine getirilmesinde en önemli aksiyonlardan biri olmuştur. Ayrıca, sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik yapı ve yaşayışın da ayrılmaz bir parçası olagelmiştir. Dolayısıyla sosyal bütünleşmeye ve sosyalleşme sürecine de büyük katkılar sağlamıştır. Böylece eski medeniyetlerin hemen hepsinde görülen golf sporu hiçbir zaman Türklerde ki kadar çok yönlü fonksiyonları icra etmemiştir.

 GOLF OYNAMAYI AVRUPALILARA BİZ ÖĞRETTİK !

Kumpas ekibinin yaptığı araştırmalar bir gerçeği daha gün yüzüne çıkardı. Soylu atalarımız 16.yy gelindiğinde aydınlanmak için hala mum yakan Avrupa’ya çimmeyi, temizlenmeyi, tuvalet adabını döner yapmasını öğretmenin yanında golf oynamasını da öğretmiş.

Kumpas ekibini yaptığı araştırmaya göre sultanların bir çoğu golf oynamayı çok seviyordu. Hatta Avrupa’daki yayılmanın hızını buna bağlayan tarihçiler de yok değil. Rivayet olunur ki Avrupa’daki büyük düzlükleri gören sultanlardan biri ‘offf burada ne güzel golf oynanır tiz buraya bir golf sahası yapıla’ diyince, sadrazamı ‘haşmetlüm orası Frenk toprağıdır, gavur yurdudur.’ demiş. Olayın tanzimattan önce gerçekleştiğini buradan anlayabiliyoruz. Bunun üzerine sultan ‘tiz akıncıları çağırın bana’ demiş. Gerisi malum… Ancak içerisinde matbaanın cennet vatanımıza geç gelmesinin de bulunduğu bir çok etken neticesinde, Golf bugün 3 tarafı denizlerle çevrili 4 mevsimin aynı anda görüldüğü bu cennet vatanda unutulmaya yüz tutmuş ata sporlarımız arasındadır. Bu nadide sporumuzu yaygınlaştırmaya çalışan bir çok gönüllü çalışma ise medyanın yanlı tutumu sonucu istenilen düzeye bir türlü erişemiyor.

 İNGİLTERE’DE ASKERLERİN GOLF OYNAMASI YASAK

Çağdaş aydınlık müreffeh geleceğimizin teminatı olarak çok önemli bir köşe taşı olan golf sporunun öneminin kavrandığı dönemlerde, beraberinde askeri başarıları da getirmiş. Golfun önemini anlamayan İngilizler ise 1457 yılında II.Ronaldo tarafından Askeri faaliyetleri engellediği gerekçesiyle yasaklanmış. İngiltere bu tarihten itibaren duraklama dönemine girmiş ve bir zamanların üzerinde güneş batmayan İmparatorluğu bir ada devleti haline dönüşüvermişti. İlimi ve Bilmi çalışmaların artmasıyla golfün faydalarını anlayan İngilizler 19 yy başlarında Golf oynamıyı serbest hale getirmiş ancak halktan ilgi görmeyen sporu tekrar yaygınlaştırmak için toplumun önde gelen asker, işadamı, medya patronu, ilahiyatcı yazarlarının da aralarında bulunduğu bir grup kurarak bu sporu tekrar yaygınlaştırmak için yogun bir çabaya girişti. 

ANALİTİK DÜŞÜNCE VE STARATEJİK KABİLİYETİ ARTTIRIYOR

Osmanlı döneminden kalma Golf sopaları

Osmanlı Döneminden Kalma Golf Sopaları

Bir çok tarihçiye göre Eski Türklerin dünyaya nam salan askeri başarılarının ardında Başbuğların golf sporuna oaln tutkuları yatmaktadır. Ne yazık ki Osmanlı’da da devam eden bir saray geleneği olan golf sporu iç çekişmeler yüzünden polemik konusu yapılmaya başlamış, daha sonra Sultanın emriyle yasaklanmış, saraydan uzaklaştırılmıştır. Günümüzde golf sporunun Askeri katkılarını kavramış bir çok general bu sporla ilgilenmektedir. Hatta en yetkili ağızlardan bizzat bu sporla iştigal edilmesi tavsiye edilmektedir. Nitekim konunun önemini kavramış çagdaş bir orduya sahip Hollanda Genelkurmay Başkanı Golf Oynadığını hata Türk meslektaşına da oynaması gerektiğini tüm basın önünde söylemekte bir beyis görmemişti. ( http://www.radikal.com.tr/Default.aspx?aType=Detay&ArticleID=902690&CategoryID=77).

BEYİN KASLARI HARİÇ BÜTÜN KAST  SİSTEMİ ÜZERİNDE ETKİLİ

Ayrıca yapılan arştırmaların ortaya koyduğu sonuçlara göre golf oynamanın beyin kasları hariç vucudumuzdaki bütün kas dokusunu çalıştırdığı ve gelişimine faydalı olduğu kilinik deneylerce ispat edilmiştir.

Golf Beyin kastları Hariç Tüm Kast Sistemi Üzerinde Etkili

Golf'ün Beyin kastları Hariç Tüm Kast Sistemi Üzerinde Etkili Olduğu Klinik Deneylerle İspatlanmıştır.

Gelişimin ve moderniliğin ülkemizde tesis edicisi güzide kurumlarımız bu gerçekleri görüp golf sporu ile iştigal olmuşlar, bu sporu halka tanıtarak tekrar sevdirmek için ellerinden geleniş yapmışlardır. Her fırsatta, dini ve milli bayram tatili, sömestır, noel demeden bu kutsal görevi yerine getirmek için çalışmışlardır. Ancak modernliğin Ancak Golfle olabileceğini bilmeyen, Muasır medeniyetlerin hepsinin golf sporu ile nekadar gelişme sağladıklarını ve bu medeniyetler yarışında fark attıklarını göremeyecek kadar kör olan zihinler, örümcek ağı baglamış düşünce sistemleri ile bu kutlu çabayı eleştirmektedir. Ata sporumuz golfe yönelik bu saldırıyı, ülkemizin eski parlak günlerine dönmesinden, tekrar cihan hakimiyeti kurmasından endişe eden bir takım İran ajanı ve bazı sabetayistler tarafından gerçekleştirilmiş olarak değerlendiriyoruz. Türkiye’nin muasır medeniyet yürüyüşünden dönmeyeceği ise açıktır. Biz golfü savunmaya devam edeceğiz.

Zİra büyük bir önderin de dediği gibi ‘Mollalar, kaba softalar yüzyıllarca golf oynamayı yasak ettiler. Beyler, siz golf oynamayan bir ulusun medeni olabileceğinizi mi sanıyorsunuz!?!’

 

bu cesur araştırma devam edecek….

 

kuMPas

 

                    —*** GERÇEGE KURULMUŞ kuMPas ***—

Reklamlar

ATA SPORUMUZ GOLF !” üzerine 8 yorum

 1. gerçekten bir yaşıma daha girdim..yalan yok golfun bir türk icadı olabileceğini düşünüyordum üstün zeka derin ön görü yetenek…ancak soylu atalarımıza has özellikler ancak ata sporumuz oldugunu ögrenince çok duygulandım…

  imza: bir dost

 2. kumpas ekibini bu aydınlatıcı ve demokrsimizin çoğulcu kültürüne katkılarından dolayı kutluyorum. büyük bir önderin de dediği gibi ” habercilikte acele edin lakin yanlışta acele etmeyin. zira medya doğru oldğunda tüm toplum doğrudur. aydınlık cumhuriyete aydın medya ile vasıl oluruz.”

 3. Arseeng Verseng

  Kartel Medyası sözüm sana, yillarca Golf’u bize başka tanittin, onu bir öcu gibi gosterdin.Zengin sporu dedin,Golf sopası 4.000$ dedin. Ama unutma;Bu ülkede az da olsa Doğru,Tarafsız ve Güncel yayın yapan Medya(kuMPas)ve buna inanan insanlar vardır ve ilelebed var olacaktır…

 4. Şaşırtıcı
  kumpas ezberimizi bozdu.

 5. süpersiniz. : )

 6. ya bune ya bana kimin kime öğrettiği ilgilendirmez önemli olan insanlık….zaaaaaaaaa

 7. sadece golfmu tüh be

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s