GENÇ ÇAVUŞLAR RAHATSIZLANMIŞ !

GENÇ ÇAVUŞLAR RAHATSIZLANMIŞ      

Uzun zamandır cennet vatanımızın nezih gündemini meşgul eden komuta değişikligiyle unutulan ancak hala kulislerde konuşulan Genç Çavuşların Rahatsızlığının nedeni bir türlü anlaşılamdı. Bir çok yazarımız düşünürümüz İlmi ve Bilmi yorumlarda bulundular. 

“GENÇ subaylar ‘‘rahatsızmış”! Olabilir efendim, ne var bunda? Şu an hala mevsim değişiminde sayılırız ve malum, hassas bünyeler biraz yadırgar zamanla geçer .”

“Yedikleri dokunmuştur, Aspirin yutsunlar, Nane limon kabuğu bir tutam zencefil  kaynatırsınız, yine geçer.”

” Allah’a şükür ‘‘Gülhane Askeri Tıp Akademileri”nde işinin ehli hekimler var, vitamin falan verirler ve adı üstünde ‘‘zinde kuvvetler”, yine zıpkın kesilir, dipçik gibi olurlar” gibi yorumlar yapılmasına rağmen Genç Çavuşların Rahatsızlanmalarının nedeni bir türlü anlaşılamadı. KuMPas ekibi objektif, dogru, ilkeli, tarfsız, dürüst hebercilik ilkemiz geregi  konuyu bir akşam yemeğinde olayın asıl kahramalarına sordu. İşte o nefes kesen görüşme

Degerli okuyucular…

Geçtiğimiz günlerde, dünyanın önde gelen 4 ordusundan biri olan şanlı ordumuza mensup gencecik, pırıl pırıl birkaç askerle buluştum. Bu asker arkadaşların iznini fırsat bilerek Atatürk Orman Çitfliği’nde beraber kokoreç yedik.Onlara rahatsızlıklarının nedenini sordum. 4 tanesi çavuş, 2’si onbaşı rütbesinde olan bu askerlerimizle derin bir sohbet etme imkanı buldum. Bir takım rütbesiz askerler de olay yerindeydi, ancak emir-komuta zincirine bir halel gelmesin diyerekten onlarla ayrı masalarda oturduk. Konu kokoreç olunca, AB hakkında konuşmak kaçınılmaz oldu. Onbaşılar, üniversite mezunu ağabeylerimiz varken bize konuşmak düşmez dediler. Bu sayede ordu içindeki çok önemli genç çavuşların memleketimiz, ahval ve şerait, şeriat, AB gibi çok önemli konular hakkında görüşlerini öğrenme fırsatı buldum. Şimdi sizlerle bu değerli konuşmalardan aklımda kalanları paylaşacağım.

kokoreci önünde beklerken

kokoreci önünde beklerken

 

Genç Çavuşlar söze AB ile başladılar. AB’nin bir Hıristiyan kulübü olduğunu, Hıristiyanlık dininin kokorece cevaz vermediğini, bu yüzden kokoreç yemenin yasaklandığını söylediler. Kokoreç yasağının temizlik maskesi altında dini bir yasak olduğunu belirten Genç Çavuşlar, bu durumun laiklikle de çelişeceğini, din ile devlet işlerinin birbirinden ayrılması gerektiğini belirttiler. Genç Çavuşlardan birinin açıklamaları şu şekilde devam etti: “Kokoreç’in kadim Hıristiyan metinlerinde yasak olduğunu çok açık bir şekilde görebiliriz. Usta Araştırmacı -Yazar Mukayeseli Dinler Tarihi Uzmanı (MDTU) Paplo Aimar’ın 21 ciltlik Hıristiyanlık tarihi eseri dikkatle incelenirse, tarihte kokoreç yediği için aforoz edildiği tespit edilen 6 rahip, 3 piskopos ve hatta 1 tane de papa olduğu görülecektir. Bu nedenle AB, tarihi kodlarından esinlenerek kokoreçi yasak etmek istemektedir. Oysa cumhuriyetimiz üç beş sakallı, cübbeli papazın dini fetvalarıyla yönetilemeyecek kadar laiktir. Türkiye  her şeye layıktır, layık kalacaktır.”

 

Doğrusu gencecik, pırlanta gibi askerlerimizin layıklık ve da laiklik hususunda gösterdikleri bu hassasiyet beni çok duygulandırdı. Genç çavuşlarla tırmanan terör olaylarını da konuştum. Genç çavuşlar, söze büyük türk düşünürü, büyük şair, büyük heykeltıraş Muhabbet ehli güzel insan İskender Büyük’ün bir vecizesiyle başladılar. ‘Korku olmadan devlet yönetilemez.’ Açıklamalar şu şekilde devam etti. “Birlik ve beraberliğimize kast eden bu menfur saldırıların amacına ulaşmasına izin vermeyeceğiz. Bu yüce millet, nice badireleri atlattığı gibi bu günleri de aşacaktır. Zaten terör örgütünü köşeye sıkıştırdık, can çekişiyorlar, bunlar son çırpınışlardır. Destansı mücadelemiz de sonuna kadar devam edecek, Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. Ancak üzülerek söylemek istiyoruz ki bu durumu kendine fırsat bilerek, irticayı hortlatmak isteyenler vardır. Bizim önceliğimiz irticadır. Zaten bu ülke yobazlar yüzünden geri kalmış, cahil halk kolayca dağa çıkarılmıştır. Misak-ı milliden taviz vermeyecek olmamız, irticayla mücadeleyi bir kenara bırakacağımız anlamına gelmez.Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde, Su uyur, iç düşman uyumaz. Vatan toprağı kutsaldır. Kızılcahamam’ın suyu altın gibi bir sudur.”

Ordumuz laiklik hususunda üst rütbelerde gösterdiği titizlik, genç çavuşlarımızda da aynı şekilde mevcut. Bu arkadaşlar ordumuza yakışır şekilde Batı’yı çok iyi özümsemişler. Hepsi klasik müzik dinliyor. Bach, Elton, John, Mosart, Timbarlake, Christina Aquilera gibi önemli klasik müzik temsilcilerini çok iyi biliyorlar. Ülkemizin entelektüel birikimini yakından takip ediyorlar. Soner Yalçın, Nihat Genç, Demet Akalın, Erdal Sarızeybek, Can Dündar, Serdar Ortaç, Yalçın Küçük, Ömer Üründül, Tuna Kiremitçi, Zekeriya Beyaz gibi yeni yüzyılımıza damga vuran çok önemli şair, araştırmacı, yazar ve düşünürü neredeyse satır satır takip etmişler.

 Genç çavuşlarımızın analitik muhakeme yeteneklerine, mukayeseli düşünce disiplinlerine hayran kalmamak elde değil.

 Bu görüşmelerden çıkardığım sonuçlara gelirsek şunları söylemeliyim. Ordu içinde önemli bir genç çavuş topluluğu son yaşananlardan büyük bir rahatsızlık duyuyorlar. Ordunun bir kısım medya tarafından mütemadiyen yıpratılmansın kime hizmet ettiğinin çok açık olduğunu düşünüyorlar. Laiklikle ilgili sıkıntılar, doların yükselmesi, irticanın hortlaması, terör olaylarının artması, şeriat devleti talebinde bulunanların varlığı, bir kısım medyanın tutumu ve de tabi ki laiklikle ilgili endişe verici gelişmelerden dolayı sıkıntılar. Bu rahatsızlıklarını da açıkça belli ediyorlar. Genç çavuşlar, yaşanan bunca zorluğa rağmen, Türk milletinin bu günleri aşacağına yürekten inanıyorlar. Kendileri de bu süreci atlatmak konusunda hizmetten bir adım geri durmayacaklarını açıkça belirtiyorlar. 

Ne diyelim, Allah genç çavuşlarımızı başımızdan eksik etmesin. kendilerine tez zamanda afiyetler diliyoruz.

 

kuMPas

 

                        —*** GERÇEGE KURULMUŞ kuMPas***—

Reklamlar

GENÇ ÇAVUŞLAR RAHATSIZLANMIŞ !” üzerine bir yorum

  1. Aynı rahatsızlık yemekten sonra bendede oluyor talcid icince geçiyor

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s