ARSENİKLİ SU ROMADA

ROMA SOKAKLARINDA ARSENİKLİ SU

İtalya. Akdeniz’in o muhteşem ülkesi. Gök mavili formasıyla futbol severleri garip duygulara sevk eden enfes ülke. Doğu ile batı arasında bir köprü olduğundan mütevellit, stratejik öneme sahip cennet vatan.

Zengin su kaynaklarına sahip İtalya'dan bir enstantane

Zengin su kaynaklarına sahip İtalya'dan bir enstantane

 Favori başlamadığı her turnuvada final oynamasıyla meşhur ekol memleket İtalya’dan bahsediyoruz.

 YİNE ARSENİK

Değerli okuyucularımız, İtalya bu günlerde çok büyük bir dertle muzdarip. Tüm dünya gibi sizler de yakından takip ediyorsunuz, İtalya’da çok ciddi bir su sıkıntısı yaşanıyor. 3 tarafının denizlerle çevrili olmasına ve zengin akarsu yataklarına sahip olmasına rağmen İtalya’da su sıkıntısı yaşanıyor. Bu durumun nedeni olarak bilim insanlarının bir kısmı küresel ısınmayı gösteriyor. Öte yandan daha önce Kumpas ekibince de ifşa edildiği gibi, su sıkıntısının temel nedeninin UFO’lar olduğu artık hiç kimseye gizli olmayan bir gerçek(bkz:Saklana Gerçek UFO’lar kuMPas). UFO’lar dünyadaki önemli su havzalarından her gün su kaçırıyorlar.Ve Dünya yüzeyindeki su havzaları gün geçtikçe tükeniyor. Dünyadaki işbirlikçileri olan bazı bilim insanları  ve bir kısım medya da bizleri küresel ısınma palavrasıyla avutuyor. Birçok önemli ülkenin yüzyıllara dayalı meteoroloji kayıtlarının geride bıraktığımız 13 yıl içinde yangın, sel, doğal afet, savaş gibi mücbir sebeplerce tek tek ortadan kalkması herhalde tesadüf değildir.

 HERŞEY ROMA İÇİN

Romaya Su Taşıyan Borular

Romaya Su Taşıyacak Boru Hattı İnşaatı

İtalya’da geçtiğimiz yaz boyunca büyük sıkıntılar yaşayan illerin başında başkent Roma geliyor. Roma’nın belediye başkanı Spaletti, geçtiğimiz yaz aylarında tasarrufla ilgili önemli çalışmalar yaptı. Yeni su kaynakları oluşturdu. Şehrin 168 km. kuzeyinden geçen bir derden başkent Roma’ya su getirdi. Ancak getirdiği su arsenikliydi. Tüm ülkede bir arsenikli su tartışması başladı. Arsenikli su uzmanı Edgar Davids arsenikli suyun kötü olmadığını açıklayan sayısız makaleler yazdı, tek röportajını da Kumpas ile yaptı. Bu röportaj İtalyanca yayın yapan ‘Kumpas la della Sport’ gazetesinde de yayınlandı, büyük ilgi gördü. Ne yazık ki kamuoyunun duyguları bilimin rasyonel, istatistiki ve gerçeğe dayalı verilerinin önüne geçti.Arsenikli suyu karalama kampanyasına karşı Spaletti her gün televizyonlarda şebeke suyu içerek arseniğin zararlı olmadığını göstermeye çalıştı. Her suda biraz arsenik olur dedi. Hatta bu enerjinizi neye borçlusunuz diye soran muhabire kapak gibi şu cevabı verdi     

  ” Her gün en az 1litre şebeke suyu içiyorum” dedi.

 MİLANONUN SUYU ARSENİKLİ

 Üzerindeki baskılara daha fazla dayanamayan Spaletti, ‘en iyi savunma hücumdur’ anlayışından etkilenerek olsa gerek, birden Milano suyunun da arsenikli olduğunu iddia etti. Böylece oyun artık Roma sahasında değil, Milano sahasında oynanacaktı. Üstelik Milano’nun suyu Roma’nın suyundan 6,3 kat daha fazla arsenik içeriyordu. Bütün ülke özellikle de Milano arsenikli su skandalıyla çalkalanıyordu. Milano belediye başkanı Ancelotti, bu eleştirilere sert karşılık verdi. Spaletti’nin gündem değiştirmeye çalıştığını, Milano’nuın suyunun Spaletti’yi ilgilendirmediğini anlattı. Milono lobisi güçlüydü, Öte yandan Spaletti gerçek bir taktisyendi. Her gün televizyonlara çıktı, şehrin haftalık gazetesinde sürekli Milano suyunun arsenikli olduğuyla ilgili haberlerle doldurdu.  Bunun nedeni olarak da Milano’ya yardımcı olmak istediğini, Milano’lu vatandaşların arsenikli su içmesinin gönlünü yaraladığını ve içinde ki insan sevgisini gösterdi. Spaletti ve Ancelotti’nin ülkenin önde gelen iki büyük partisine de mensup olduğu düşünülürse olay daha fazla büyüyeceğe benziyor.

 HALK DAMACANA KUYRUĞUNDA

Kumpas ekibi olayları yerinde incelemek için Araştırmacı-Gazetecilik üstadı Giuseppe Meazza ile birlikte,Milano’daki son durumu arştırdı.

Su Kurugundaki Milano'lular

Su Kuyruğunda ki Milano

Milano da halka su krizinden en çok etkilenen kesim olmuş Milano belediyesi kurduğu su satış istasyonları ile halka arsenikli olmayan su dağıtmaya çalışırken hem talep karşısında yetersiz kalıyor hem de  Milanolular hiç de alışık olmadıkları su sıraları ile tanışıyor.Milano belediyesi böylece basında çıkan haberlerin aksine şebeke suyunda arsenik olduğunu kabul etmiş oluyordu.Yetersiz kalan belediye satış

istasyonları  Milano’daki  damacana su satışlarını da etkilemiş . Halk büyük bir paniğe kapılmıştı ve damacana ile su satışı iki ay içinde %214 oranında yükselmişti. Bu oran daha da yükseleceğe benziyor. Milano sokaklarında damacana su satan irili ufaklı birçok dükkanla karşılaştık.Anlaşılan damacanalı su satışları artık Milano’nun en çok para kazandıran işlerinden biriydi. İşin ilginç tarafı böyle hızlı yükselen bir sektörde hızlı büyüyen şirket sayısı sadece 3 tane idi Bütün dükkanlarda bu üç firmanın tabelası ile karşılaşıyorduk.. Bu üç şirketin ikisinin ticaret sicil kayıtları Roma’daydı. Bu şirketlerin Roma Ticaret Odası’na kayıtlı olmaları bizi çok şaşırtmıştı.Usta Gazeteci Giuseppe Meazza Araştırmamızı bir ileri boyuta taşıyarak, bu şirketler hakkında daha detaylı bilgi toplamaya karar verdik.

 ÜÇ ŞİRKETTE BİR KİŞYE AİT MİŞ !

 Üç şirketin sırasıyla isimleri AL, SİP ve ETTİ idi.Şifreli olduğunu düşündüğümüz şirket isimlerini çözümlemk için Kriptoloji uzmanı Prof. Dr. Hristo Stoichkov dan yardım aldık. Şirketlerin isimlerinin yerini değiştirince bakın neyle karşılaştık. SİP-AL-ETTİ.  Bu durum karşısında şok olmuştuk. Bir belediye

Damacana Krallığına Dogru

Damacana Krallığına Dogru

başkanının başka bir şehirdeki su satışlarını artırmak için polemikler çıkaracağını, sonra da şirketlerinin su satışından zengin olacağını da hiç düşünememiştik. Şirketlerle ilgili araştırmalarımızı daha detaylandırınca İtalya için kötü günlerin başladığına delalet edecek şu bilgilerle karşılaştık. Bu üç şirket Spaletti’nin 3 yeğeni De Rossi, Perrotta ve Aqulliani’ye aittiler. Şu günlerde kulislerde Başkan Sıpaletti’nin bu işten çok karlı çıktığı buradan kazandığı para ile Romanın En büyük meydanı olan Campo de Kızılayi Meydanına Köprülü Kavşak ve  Teretuar çalışması ile Modern bir Rekreasyon alanı yaptıracağını  Kavşakta ki alt geçidin adını da Milano Alt Geçidi koyacağı konuşuluyor.

İtalya’daki arsenikli su skandalını yakından izlemeye devam edeceğiz.

DEMOKRASİDEN DAMACANA KRALLIĞINA DOGRU ?

 

bu cesur yazı dizisinin devamı çok yakında kuMPas da…

 

                                    ***—GERÇEGE KURULMUŞ kuMPas—***

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s