ÇİNDEN UCUZ ATASÖZLERİ

 

kuMpas ekibinden Çin Malları ve Çin Ekonomik Büyüme Uzmanı (ÇMÇEBU) sinemacı-yazar Davor Suker ve Çin Malı Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü Yazarı (Baskı aşamasında) Eski Orta Asya Dilleri Uzmanı (EOADU) araştırmacı-gazeteci ressam yazar David Silva’dan gündem yaratacak, kalp sızlatacak bir dosyayı, Türk basınında ilk kez siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz.  

 

Çin’in akıl almaz büyümesinin sırrı henüz tam olarak çözülebilmiş değil. Küreselleşme tutkuluları ve işbirlikçi medya durumu liberal ekonomiye ve açık topluma geçişle ucuz işcilikle açıklasalar da durum tam olarak böyle değil. Zira böyle olsaydı demir perde ülkelerinin de akıl almaz büyümesi gerekirdi. Çin malları bütün dünyayı kapladı. Tüm sanayi kollarında Çinlilerle rekabet edemeyen şirketler teker teker iflas ediyorlar. Çinin engellenemez istilası tüm şiddetiyle sürüyor. Aradan geçen zaman bu istilanın sadece piyasaları ele geçirmekle kalmadığını aynı zamanda toplumsal dejenarasyonu da hızlandırdığını gösteriyor.

 

Çinden Ucuz Sarmısak

Çinden Ucuz Sarmısak

Çin Malı UFO

Çin Malı UFO

20.yy başlarında dünya yüzeyinde ki her şeyi taklit etmeyi başaran Çin sanayisi neleri daha ucuza imal etmedi ki?! Mercedes’ler, Ipod’lar, Nokia’nın en son model cep telefonları, hatta çocukların sevgilisi ‘Sünger Bop’ bile Çinli ucuz üretimden nasibini aldı yetmedi şehirleri bile kopyalar hale geldiler dillere destan eyfel kulesini bile taklit ettiler.

 

Bu kadarına pes !

Bu kadarına pes !

Cennet Vatanımız, canımız, cananımız Türkiye’miz de bu furyadan nasibini aldı. Yerli malı yurdun malı / herkes bunu kullanmalı tekerlemesi neo-klasik endoplazmik kapitalizm için uyarlanmıştı. Oysa yayılmacı Çin post-modern retikulum açılımcılığına karşı henüz bir sloganımız yok. Çin malı iğnelerle başlayan ithalat, Çin malı otomobillerle devam etti, çok zaman geçmeden Çin malları yaygınlaştı, hissettirmeden yavaş yavaş piyasayı ele geçirdi. Ülkemizin önde gelen sanayicileri Koç, Sabancı, Ülker, Tatlıses hemen durumu fırsat bilip Çin mallarının acentesi oldular, çok para kazandılar ama ülkemiz kaybetti, bu yüzden onlar da yenik sayıldılar. Oysa eskiden biz kazanırdık, Almanyanın yenilmesi ile bizimde yenik sayıldığımız zamanlarda olmadı degil…

 

Türkler önceleri Çin mallarına rağbet etmeyip veciz Türk atasözleri ile kendilerini savunmaya çalıştılar. Tıpkı ünlü bir Türk atasözünde belirtildiği gibi: ‘Ucuz etin yahnisi yavan olur’ veya ‘ucuzdur vardır illeti, pahalıdır vardır lezzeti’, ‘ucuz ayakkabı giyecek kadar zengin değilim’ gibi deyiş, atasözü ve terimlerle bu amansız istilaya dur demeye çalıştılar, büyük ölçüde başarılı da oldular. Ancak Amerika ve AB, Çin’e yenilince, biz de yenik sayıldık.

İlk Türk Atasözünün İcadını Anlatan Deneysel Bir Çalışma

İlk Türk Atasözünün İcadını Tasvir eden Deneysel Bir Çalışma

 

Türklerin bu destansı direnişine karşı Çinliler her şeyi denediler, her şeyi yaptılar, Finike portakalından, Hereke halısına, çim biçme makinesinden, uzay mekiği vidasına, İstanbul’da yapılan yarışlar için formula 1 arabasından ilahiyatçı yazara kadar her şeyin ucuzunu üretip, piyasaya soktular. Ancak Türklerin ataları ile kurdukları sağlam, sarsılmaz bağı bir türlü kıramadılar.

 

Ta ki o güne kadar, o gün Çin’de bir atölyede yeni mezun bir Çinli elektromanyetik organizmiyotik mühendisi heyecanla patronun yanına koştu ve buldum, buldum diye bağırdı. Genç mühendis Türkleri nasıl alt edeceklerinin yolunu bulmuştu. Plana göre Türklere ÇİNDEN UCUZ ATASÖZLERİ satacaklardı. Türklerin temiz dimağları, genç zihinleri, körpe beyinleri ve saf yürekleri Çinden gelen bu ucuz atasözleri ile doldurulacaktı. Orjinal Türk atasözlerine göre dayanıksız, karşı savunması kolay yapılabilir, tutarsız ve çabuk unutulan atasözleri sayesinde, Çin mallarına Türkiye kapıları sonuna kadar açılmış olacaktı. Bu planı beğenen patron hemen deneme üretimine geçmelerini emretti. Yeni mezun mühendis ilk ucuz atasözünü çoktan hazırlamıştı ve böylece Cennet vatanımız Çin’den ucuz atasözlerinin istilasına uğradı.

Suker ve Silva’nın araştırmaları daha da derine indirerek Türkiye’de Çin malı atasözlerinin izini sizin için sürdü.

İLK ÇİN MALI ATASÖZÜ

Evet, ilk defa burada açıklıyoruz. Çinlilerin piyasamıza sürdükleri ucuz atasözlerinin ilki şuydu. “Her şeye Türkiye layıktır, layık kalacaktır.” Çinliler, bu dehşetengiz planı devreye sokmak için ajanlarını kullandılar. Bu ajanlar, görünüşleri itibariyle batılı kadınlardı. Sokaklara çıkıp, Çin mallarına hayır boykotları düzenlediler. Biz yönümüzü Çin’e yani doğuya değil, batıya çevirmeliydik. Bu çağdaş kadınlar, sivil toplum maskesi altında önemli projeleri Çin adına yürüttüler. Her şeye Türkiye layık olunca, necip milletimizin

Vatansever Yurttaşlarımızın Körpe Dimağlarını Zehirleyen Çinli Ajanlar Kalabalıktan Yararlandı. Güvenlik Güçleri Bütün Kaçış Yollarını Tuttu Ancak Karanlıktan Faydalıp Kaçmayı Başardılar

Vatansever Yurttaşlarımızın Körpe Dimağlarını Zehirleyen Çinli Ajanlar Kalabalıktan Yararlandı. Güvenlik Güçleri Bütün Kaçış Yollarını Tuttu Ancak Karanlıktan Faydalıp Kaçmayı Başardılar

üzerine bir rehavet çöktü. Bu boşluğu iyi kullanan Çinliler, ülkemize her çeşit sanayi mallarını, rejim ve dinlerini ihraç etiler. Çin ajanı kadınların Kızılay Meydanı’nda ‘her şeye Türkiye layıktır, layık kalacaktır’ sloganı atarak yürümelerinin en çok arttığı dönem aralık 1996 ve ocak-şubat 1997 dönemine denk gelmesi de şaşırtıcı değil. Zira Çin ile olan ticaret hacmimizin ülkemiz aleyhine olacak şekilde ilk gerçekleştiği zaman mart 1997’dir.

Olaylar üzerine semiyotik, semantik ve gramatik araştırmalar yapan ekibimiz Çinliler tarafından ülkemize ihraç edilen atasözü sayısının en az 1200 atasözü olduğunu keşfettiler. Haberimizin sonunda bunların bazılarını sizlerle paylaşacağız. Fakat Silva’nın konumuz hakkında söyleyecek ilginç hususları henüz bitmedi. Çinliler, vaktiyle Türklere karşı savaşırken de bu taktiği çok fazla şekilde kullanmışlar. Silva’nın elindeki belgelere göre Çin Seddi’nin yapılma nedeni de buymuş. Çinliler Türklerin saf dimağlarını bozmak için ihraç ettikleri atasözlerinin geriye gelmesinden korktukları Çin Seddi’ni inşa etmişler. Tarih kitaplarında yazanlar ne yazık ki Çin uydurması. Çinliler’in savaşta baş edemedikleri güçlü Türk ırkını yenmek için, Çinli güzel, şuh genç kızları Türk hakanlarla evlendirdikleri yalan. Zira eski Türkler çok medeni bir toplum olduğundan tek eşli bir hayat sürüyorlarmış. Bekar genç hakanlar ise Türk kızlarıyla evlenmeyi tercih ediyorlarmış. Zira ırksal olarak dünyanın zaten en güzel kızları Türk kızlarıymış. Bu durumu Keriman Halis Hanım kainat güzeli seçilince ulu önder, değerli lider, büyük insan Mustafa Kemal de şu sözlerle tasdik etmiş. “Türk ırkının necip güzelliğinin daima mahfuz olduğunu gösteren dünya hakemlerinin bu Türk çocuğu üzerindeki hükümlerinden memnunuz… Bu güzel Türk kızımız, ırkının kendi mevcudiyetinde tabii olarak tecelli ettirdiği güzelliğini dünyaya dünya hakemlerinin tasdikiyle tanıttırmış olmakla elbette kendini memnun ve bahtiyar addetmekte haklıdır… Şunu ilave edeyim ki, Türk ırkının dünyanın en güzel ırkı olduğunu tarihi olarak bildiğim için, Türk kızlarından birinin dünya güzeli intihap olunmuş olmasını çok tabii buldum.”  

Bu amansız istilaya kim dur diyecek? Türkleri bu ergenekon misali çukurdan kim kurtaracak? Kimliğimizi nasıl koruyacağız? Çocuklarımızın Internet ve televizyon aracılığıyla Çin hayranı haline dönüşmesini nasıl engelleyeceğiz? Kendi kültürümüzü korumazsak dünyanın sonu mu gelecek? Zira bir Türk dünyaya bedeldir. Hepimizi bu acı sorularla yüzleşmeye davet ediyoruz.

Değerli okuyucularımız, bu çok önemli tarihi araştırmanın sonunda sizlerle binlercesi arasından bizim tespit ettiğimiz edebildiğimiz birkaç uydurma Çin atasözünü paylaşmak istiyoruz.

İŞTE ÇİNDEN  GELEN UCUZ ATASÖZLERİ !

 Türkiye her şeye layıktır, layık kalacaktır.

 Çayı geçene kadar ayıya dayı diyeceksin.

 Gerrard iyi topçu ama savunması zayıf.

 İyilikten maraz doğar.

 Ya sev ya terk et.

 Dünyada mekan, ahirette iman.

 Yenildik ama ezilmedik. 

Abi, bu Rus kızları var ya… İnsan değil bunlar abi. 

Bu İstanbul takımları da bu kadar da kollanmaz ki arkadaş.

Post-modernizm modernizmin postunu yere sermektir.

Bir Türk dünyaya bedeldir.

Ne Arabın yüzü ne Şam’ın şekeri.

Terör örgütü kan kaybetmeye devam ediyor.

İslam dini akıl dinidir.

Adamlar maç boyunca iki atak yapıyor, üç gol oluyor.

İçkimi de içerim, kurbanımı da keserim.

Mühim olan kalp temizliği.

Bana dokunmayan yılan bin yaşasın.

İyi orta gol getirir.

Nasıl başlarsan öyle bitirirsin.

Sınavım iyi geçmişti ama cevap anahtarına işaretlerken kaydırmışım.

Bu menfur saldırılar, birlik ve beraberliğimizi bozamayacaktır.

 

 

 

kuMPas

 

 

                            —*** GERÇEGE KURULMUŞ kuMPas***—

Reklamlar

ÇİNDEN UCUZ ATASÖZLERİ” üzerine 3 yorum

  1. Arseng Verseng

    Bir çin Atasözü Derki:
    ”Nerede tırak,orada bırak”

  2. ben ce harika hatta harikanın üstünde bayıldım

  3. benim aradığım sözler bunlar değil mesele
    komşu komşunun kocasına muhtaçtır vb şeyler arıyodum ama bunlarda idare eder

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s