ARSENİKLİ SUYU TANIYALIM

SU UYUR ARSENİK UYUMAZ, ARSENİK SUDAN AYRILAMAZ!

ARSENİK

 • Sembol: As
 • Atom numarası: 33
 • Atom ağırlığı: 74.9216 g/mol
 • Oda koşullarında (25 °C 298 K): Metalik gri katı
 • Metal
 • Yarı iletken p-blok elementi

, “ Arsenik. ” Hangimiz korkmadı ki bu isimden?! Önceleri Arsenal, Arsen Wenger gibi bir şey zannettik, çok  çekinmedik ama işin içine medya girince olayın rengi değişti.

Bir Kısım Medya

Bir Kısım Medya

 

 

 

 

 

 

Bir kısım medya, su uyur arsenik uyumaz, arsenik sudan ayrılamaz kampanyası başlattılar. Önce zehir oldu.Necip halkımızın ‘su yerine zıkkım için der gibi’ zehir içeceğini tüm gazeteler, yerel, bölgesel, yazılı medya flaş haber olarak verdi. Yetmedi.Sonra ülkemizin önde gelen ama dünya sıralamalarında sonda giden üniversiteleri bombaları patlattı. ÖTTÜ,İTTÜ,BÜTTÜ,GITTÜ birbiri ardına açıklamaları yaptı: “Suda arsenik vaaaar, bu suyu içen kel olur, burnu kemerli, beli kambur, ayağı taraklı olur…

Nesiller boyu sağlıklı yaşamaya alışmış necip milletimiz, soylu atalarından kalan bu nadide özelliğe yapılan saldırıları daha fazla kaldıramadı. Sağlık konusunda çok hassas olan halkımız, etkili ve yetkili ağızlardan gelen haberlerle sarsıldı ve en sonunda halk sağlığına önem veren yöneticilerimiz, halkın kanayan yarasına merhem olmak için kolları sıvadılar, olaya el koydular.

Lıkır Lıkır

Lıkır Lıkır

 

 

Sonra ne mi oldu? Herkes şapır şupur, lıkır lıkır su içmeye başladı.Peki hakkında bu kadar konuşulan, söylenmedik laf, atılmadık iftira  bırakılmayan arsenik gerçekten bu kadar tehlikeli mi? İşte bu soruyu konunun uzmanlarına sorduk, inanılmaz yanıtlar aldık.

 

 

 

 

Konuyu Orta Asya Bozkırları Su Araştırmacıları Federasyonu Başkan Yardımcısı Roman Pavlyuchenko ile konuştuk.

Pavlyuchenko’ya göre doğada bolca bulunan saf Arsenik doğru miktarda ve doğru şekillerde alınırsa insan sağlığı için çok yararlı. Arseniğin özellikle bağışıklık sistemi üzerinde ve doku ve kas gelişimini hızlandırıcı etkilerini gözlemlediğini söyleyen Pavlyuchenko, tarihsel olarak da bu tezini ispatlamak için şu günlerde çalışmalarına devam ediyor.

Orta Asya bozkırlarında sıklıkla bulunan arsenikten tarih boyunca bu bölgede yaşayan halklar çokça faydalanmış. Zengin arsenik kaynakları için bölgede kabilleler arasında çok şiddetli savaşlar yaşanmış. Hatta kayıp Türklere yol gösteren kurtla özdeşleşen Ergenekon destanına konu olan Türklerin de bölgede yeni arsenik kaynakları ararken kaybolduklarını ispatlar nitelikte kanıtlara sahip olduklarını söyleyen Pavlyuchenko, kavimler göçünde de bölgede yaşanan arsenik kıtlığının önemli rol oynadığını bilimsel olarak ortaya koyuyor.

Osmanlı Arşiv Belgesi

Osmanlı Arşiv Belgesi

 

Ayrıca Osmanlı’da ne zaman arıtılmış şebeke suyu kullanımı yaygınlaştıysa, o zaman Türklerin güçten kuvvetten kesildiğini, yüzlerinde tüylerin (bıyık demek istiyor) azaldığını, çekik olan gözlerinin normale döndüğünü ve bir çok genetik değişiklik geçirdiklerini söylüyor.

Pavlyuchenko son olarak ta hayli ilginç bir iddia ortaya atıyor. Yapılan araştırmalara göre Kücük Asya’da (Türkiyede) arsenik miktarı en fazla olan suyu İzmir ili kullanıyor. Güzel kızları ile dört bir yana nam salmış İzmir kızlarının da güzelliği arsenikli sudan geliyor. Pavlyuchenko yakında yerinde inceleme için İzmire geleceğinde ekliyor.Pavlyuchenko bize idaalarını ispatlamak için Osmanlı arşivlerinden elde ettiği bu belgeyi sunuyor. Bu belgede dönemin devşirme olan Kethudabaşı, Arsenikli suyun Tez elden yasaklanmasını, suyun Harmanlama yöntemi ile arsenikten ayrılmasını ve bu emre uymayanların lale bahçelerinde çalıştırılacağını söylüyor.

 

 

 

Arsenik kullanmanın faydaları üzerine Nort-west Rio Üniversitesi’nden Araştırmacı -Yazar Arsenik Uzmanı Edgar Davids’e arseniğin kullanım alanlarını ve faydalarını soruyoruz.Davids’e göre arsenik, tek başına alınmamalı, tercihan suya karıştırılarak tüketilmeli, bir bardak arsenikli suya 1 zencefil kurusu, tarcın ve kuru nane ilave edilerek kuşluk vakti içilirse saç dökülmesine çok iyi geliyor. Bir bardak harmanlanmamış bol arsenikli suya biraz limon tuzu ve bir tutam pazı yaprağı ilave edilerek kaynatırsanız, kararmış gümüş çatal bıçaklarınızı parlatabilirsiniz. Arseniğin zorlu lekeleri çıkartan özelliğini üzerindeki beyaz formayı göstererek anlatan Davids, halı sahada arkadaşları ile her hafta baklavasına maç yaptıklarını, formasınınsa ilk günkü gibi bembeyaz olmasını arseniğe borçlu olduğunu söylüyor.Melih Gökcek’in de veciz bir şekilde dile getirdiği gibi; “Her suda biraz arsenik olur”

Arsenikle ilgili spekülasyonları bir kenara bırakıp arsenik olmasaydı ne yapardık ona bir bakalım ?

Arsenik kurşunun sert alaşımlarının yapılmasında, cam endüstrisinde kullanılmaktadır. Arsenikli bileşikler, böcek ve tarım ilaçları, fare zehiri, bazı kanser ilaçları, boya, duvar kağıdı, seramik gibi çeşitli ürünlerin imalatında kulanılır.

Peki arsenikli suyu olmayanlar ne yapıyor? İşte ülkemizin önde gelen saygın gaztelerinin birinin 17/02/2007 tarihli haberi;

 “SİNGAPUR ARITILMIŞ LAĞIM SUYU İÇİYOR”

 Muhabirin arıtılmış lağım suyunun tehlikelerine ilişkin sorusu: 

 – Atık su yeteri kadar arıtılmadığında insan vücuduna ne gibi olumsuz etkileri vardır?

Su Uzmanının Cevabı:

Öldürür ama hemen değil. Yavaş yavaş. Aldığınız ağır metaller asla sizden çıkmayacaktır ve bir süre sonra sizi öldürecektir. Ama 10 yıl sonra ama 20 yıl sonra mutlaka ölüm sizi bulur… Hem zaten her nefis ölümü tadacaktır.

En iyisi yatıp kalkıp arsenikli suyumuz var diye dua edelim.

 

 

 

 

YARARLANILAN KAYNAKLAR

arsenikli su araştırması esnasında başvurulan kaynaklar aşağıda toplu halde verilmiştir. Eksik verilerin tamamlanması ve mevcutların güncelleştirilmesi sırasında bu kaynaklar konu içerisinde detaylı olarak verilecektir. 

DSİİ. (1982). Keban Baraj Gölü limnolojik etüd raporu. Ankara 
DİSKT (1983). Arsenikli Su Çalıştyayı Sunumları. Ankara. 
MTA. (1984) Türkiye’de barajlar ve arenik kaynakları. Ankara.  
OTTÜ (1995). Gölbaşı Mogan-Eymir gölleri için su kaynakları ve Arsenik  Oranı planlanması projesi. Kesin Rapor I-II. 
TÇV. (1995). Türkiye’nin çevre sorunlarına Arsenik Penceresinden Bir Bakış. Ankara.  
Topkayap,B. (1992). Keban Barajı ötrofikasyonu deşarj sınır konsantrasyonlarının tespiti Ve Arsenik Oranı. Fünaf 14. Elazığ.
 
 

 

Reklamlar

ARSENİKLİ SUYU TANIYALIM” üzerine 5 yorum

 1. Teşekkürler kumpas.com
  Arseniğin sembolu bulmacalarda hep çıkıyordu bi türlü yapamıyordum artık yapabileceğim.

 2. patrik kulivert

  arkadaşlar öncelikle belirteyim bu iddaalar komple yanlış. o Pavlyuchenko denen adama (?)da inanmayın. izmir orjinli olduğundan böyle şeyler idda ediyor. arsenikli suyun;padovalı marsilcus, ochamlı willam gibi Trabzonun arsenik ilçesinde akan su olduğunu herkes bilir.dolayısıyla bu suya izmirde rastlanması mümkün değildir.ayrıca izmirde güzel kız da yoktur.madem öyle peki neden o zaman türk gençlerinin çoğunluğu moskova hülyaları görüyor.

 3. senin kanıtın ne bunların hepsi yalan ayrıca izmirde güzel kzzz yoq falan diebilosun bence senin sölediklerin yalan

 4. patrik kulivert

  ben bir vatandaş olarak vazifemi yaptım güzel kardeşim.diğer arkadaş izmirli kızların (güya) güzel olmasını arsenikli suya bağlıyordu. ben de arsenikli suya izmirde neden rastlanamayacağını anlatarak bunu ve izmirli kızların neden güzel olamayacağını açıkladım elçiye zeval olmaz.bazı izmir orjinlilerin manipülasyonlarına gelmeyelim…saygılar…hem senin kanıtın nedir? izmirli kızları güzel olarak addetmemiz gereken parametleri açıklarsan sevinirim. böylece kamuoyunu bilgilendirmiş oluruz.

 5. arsenikli suyu aslında asterixsin dedesi arsonas buldu. karalahana türü bir bitkinin kök suyundan yapılan bir maddeden elde ediyor idi. bitki karalaha türü ama köksuyunda mantargiller familyasından bir canlı vardı. arsonasın büyük bir su deposu vardı ve elde ettiği suyu burada toplardı. zamanla depoda sızma oldu ve mantargillerden olan bu canlının hızla çoğalması. sayesinde arsonaslı su bütün suları arsenikli hale getirdi. bütün dünyaya böylece yayıldı. aslında ilk başlarda bu hoş birşeydi. nerde çokluk orda tehlike atasözünü doğrularcasına sonradan istenmeyen su oldu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s